Spis punktów szlaku
O Tychach i tyskim skarbcu architektury

Zapraszamy na wycieczkę po Tychach! Pokażemy Ci niezwykłe, unikatowe miasto.
Przez parę dziesięcioleci o Tychach mówiło się i pisało niemal wyłącznie przez pryzmat stereotypów i skrótowych haseł. Miasto socjalistyczne, miasto sypialnia, miasto bez historii i bez zabytków, miasto dzieci. Takie hasła – twory propagandowe zapożyczane bywały przed laty z tytułów prasowych. Ale pół wieku temu powstało też określenie (użyte w wywiadzie z generalnymi projektantami miasta, Hanną i Kazimierzem Wejchertami), że Nowe Tychy to ósmy cud świata...

Jakie zatem są Tychy?

Ciekawe! Niepowtarzalne! Atrakcyjne dla miłośników historii najnowszej, zwłaszcza ostatnich sześćdziesięciu lat, a także dla wszystkich zainteresowanych historią architektury i urbanistyki.

Tychy to nie Kraków – nie mają zabytków architektury gotyckiej czy renesansowej (barokowej tak! – to stary kościół i pałac). Ale miasto ma ważny atut: tu można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. To jakby wielka plenerowa wystawa. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania – od zabytków socrealizmu po dzieła postmodernizmu. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. To sprawia, że Tychy coraz bardziej przyciągają uwagę znawców architektury i urbanistyki, badaczy zmian tendencji w sztuce projektowania okresu powojennego, a także socjologów miasta.
Tymczasem architektura Tychów nie jest doceniana przez samych mieszkańców, którzy często nie są świadomi jej wartości. Czas zatem, aby spopularyzować wiedzę o najciekawszych dziełach architektury w mieście, opowiedzieć o nich mieszkańcom, ale także wszystkim, którzy przyjadą do Tychów w celach turystycznych, poznawczych. Zawsze warto wiedzieć więcej, warto zrozumieć kształt otaczającej nas przestrzeni.

Miłego zwiedzania!

 


Pobierz przewodnik po Tychach

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Urząd Miasta Tychy. Autor tekstów: Maria Lipok-Bierwiaczonek. Powielanie i kopiowanie bez zgody autora zabronione.