Spis punktów szlaku
Osiedle D i dzielnice południowe

Osiedle C
Projekt urbanistyki osiedla powstał pod kierunkiem Hanny i Kazimierza Wejchertów (podobnie opisane niżej osiedle E). 
Budowa w latach 1956-1960 (pojedyncze obiekty do 1966). 
Architektura osiedla jest nawiązaniem do tradycji – dominuje zabudowa pierzejowa ulic i wysokie dwuspadowe dachy kryte dachówką. Ale przy budowie tego osiedla zastosowano już nowości technologiczne – pierwsze elementy prefabrykowane. Ponadto w przestrzeń osiedla wkomponowane zostały obiekty unikatowe – dwa ośmiokondygnacyjne punktowce przy alei Bielskiej i dwa wieżowce. Pierwszy z nich, wzniesiony w 1960 r. u zbiegu ulicy Czystej i alei Niepodległości (w roku budowy nosiła nazwę ulicy Paprocańskiej, potem alei Rewolucji Październikowej), tyszanie nazywają Chełmkiem (więcej zob. punkt dodatkowy przy punkcie 11 szlaku), drugi zbudowano przy alei Bielskiej. W 1966 r. oddano do użytku tzw. biurowiec budowlanych, w którym swoją siedzibą znalazł Miastoprojekt Nowe Tychy. Zbudowano go na wschodnim krańcu Osiedla C.
Cały zespół zabudowy osiedla C dzieli w połowie dwupasmowa aleja Bielska. Wejchertowie zadbali, aby każda część osiedla posiadała swój placyk centralny o charakterze skweru (przed budynkami szkół podstawowych).
 
Osiedle E 
Najstarsza część osiedla E to zabudowa przy alei Niepodległości od ulicy Edisona do Ejsmonda i Grota Roweckiego, realizowana w latach 1958-1960. Powstała tu pierzeja o tradycyjnej zabudowie obrzeżnej, czterokondygnacyjne domy posiadają wysokie dwuspadowe dachy kryte dachówką i podcienie w narożnych ryzalitach. Ale to na tym osiedlu powstały pierwsze awangardowe budynki, zaprojektowane już w duchu modernizmu – unikatowe obiekty szkolne i niezwykły budynek Klubu Górniczego NOT (punkty trasy 9, 10 i pobliskie punkty dodatkowe). 
Łącznikiem pomiędzy osiedlami B, C i E jest Park Niedźwiadków.
 
Tekst: Maria Lipok-Bierwiaczonek
 
 

Zapraszamy do lektury przewodnika dostepnego na stronie głównej. Opisane są  w nim dodatkowe punkty zwiedzania oznaczone na mapie takim własnie symbolem.

(kliknij na punkt na mapie, aby dowiedzieć się więcej)